09:00 - 24:00
5 דברים שהופכים חדר בריחה למוצלח

האם תהיתם מה הופך חדר בריחה למוצלח? טרנד חדרי הבריחה הולך ותופס תאוצה בשנים האחרונות ברחבי העולם ובישראל בפרט. המשחק מהווה אתגר מחשבתי ומספק בילוי מהנה לזוג או לקבוצה המעוניינים לעמוד באתגר משותף. המטרה היא לפתור חידות, צפנים, פאזלים ורמזים הטמונים באלמנטים שונים בחדר כמשחק מחשב, חידה מודפסת, ציור, רמז קולי ועוד. כל אלה בונים סיפור שיש לפתור אותו כדי לצאת מהחדר בתוך שעה. רק באמצעות שיתוף פעולה בין בני הזוג או חברי הקבוצה אפשר לפתור את החידה ולצאת מהחדר.

אין ספק שיש כמה דברים ההופכים חדרי בריחה לטובים יותר, ובהם העיצוב והתחכום של החידות והאתגרים, לצד תכנון על תחזוקה הולמת ומתן שירות מקצועי. להלן 5 דברים שהופכים חדר בריחה למוצלח.

עיצוב החדר

כאשר מגיעים לחדר בריחה, עליו לבטא את הנושא שנבחר עבורו, בין אם הרקע הוא סיפור ריגול מתוחכם ובין אם סיפור בלשי אחר. כאשר אנשים מגיעים לחדר בריחה הם מצפים לראות אביזרים איכותיים כגון ריהוט אמיתי, תמונות רקע, מסכי מחשב איכותיים, חידות המודפסות בגרפיקה מקצועית ועוד. על העיצוב להתאים לסיפור החידה ולספק את האווירה המתאימה כגון תאורה, צבעים, ריפוד ועוד. אלה יעוררו סקרנות במשתתפים ורצון להשתתף במשחק עם התלהבות וכיף.

חידה מאתגרת

משום שיש בנמצא כיום הרבה חדרי בריחה, אנשים מחפשים חידות מתוחכמות ומאתגרות. לא כל חידה קשה מעניינת ולכן יש לחשוב היטב על הסיפור ועל החידות השזורות בו. אנשים המגיעים להשתתף במשחק חדרי בריחה מצפים להיות מאותגרים מבחינה אינטלקטואלית, כולל שילוב מוצלח בין כמה מדיות כגון משחק מחשב, פאזלים, רמזים פיזיים הטמונים במקומות מפתיעים ועוד. עם זאת, חשוב שיהיה ברור למשתתפים מה רמת החידה שבה הם משתתפים וחשוב לדרג את רמת הקושי של חדר הבריחה בהתאם. חדרי בריחה מקצועיים כוללים כמה חדרים בעלי רמות קושי אחדות, ותכנון מוצלח שלהם יגרום למשתתפים לחזור ולעלות ברמת הקושי של החדרים עם הזמן.

התאמת החידה לאוכלוסייה

יש צורך באנשי מקצוע בעלי ניסיון כדי לתכנן חדר בריחה טוב, הכולל חידה ברורה ועיצוב המתאים לה. לעיתים אנשים המתכננים חדרי בריחה חושבים על רעיונות מקוריים וטובים, אולם בפועל קשה ליישם אותם והאורחים המגיעים להשתתף במשחק לא מבינים מה עליהם לעשות או שהחידה לא מתאימה לז’אנר של חדר בריחה כי היא לא מהודקת מספיק ומפוזרת על יותר מידי רמזים. כאשר מתכננים מבחינה מקצועית חדר בריחה, יש לנסות את החידה על קבוצת מיקוד, ולקבל מהם ביקורת אודות הסיפור, הרמזים והחידות ואף העיצוב המתוכנן.

עיצוב עמיד

בנייה של חדר בריחה היא לא דבר זול וחלק מהעלות היא התחזוקה. יש לחשוב מראש על ריהוט עמיד, בניית רמזים על חומרים איכותיים והימנעות משימוש באביזרים אלקטרוניים זולים. כאשר אנשים מגיעים לחדר בריחה, הם מתאכזבים לראות טפטים מתקלפים, מכשירים מקולקלים או נייר קרוע. לכן יש לתכנן מראש את חדר הבריחה כך שיהיה נוח לתפעול וכדי שיוכל למלא את מטרתו ולהשיג את האווירה המתאימה. בדרך זו המשתתפים ייהנו מחדר מושקע ומתוחזק היטב.

קבלת פנים והדרכה

לרוב אנשים מגיעים לחדרי בריחה כחלק מציון אירוע כיום הולדת, יום נישואין, בילוי חברים משותף ועוד. לכן יש לדאוג שמישהו יקבל אותם בחדר הכניסה, שהם יתחילו את הפעילות בזמן וכי המקום יהיה נקי ומסודר ויהיה בעל אווירה מסקרנת ומתאימה לז’אנר חדרי בריחה. נוסף על כך מומלץ לספק לפני המשחק הדרכה ברורה, ובה מפורט מהם האביזרים בעלי הפוטנציאל לפתרון החידה ומה הם רק הריהוט והאווירה. הדבר יאפשר למשתתפים לא לבזבז זמן, לעבוד ביעילות ויאפשר לבעלי המקום לתחזק את המקום ברמה גבוהה, כי יהיה ברור למשתתפים מה הוא רק הריהוט ומה הם האביזרים שהם בעלי פוטנציאל לפתרון.

לסיכום, כדי שחדר בריחה יהיה מוצלח, עליו להיות בעל שילוב נכון של רעיון מקורי מחד אך בעל ביצוע מאידך. נוסף על כך על החדר להיות מעוצב בהתאם לסיפור בריהוט ועיצוב עמידים שיאפשרו תחזוקה הולמת לאורך זמן. חשוב כי קבלת הפנים וההדרכה יהיו מקצועיים ויבהירו למשתתפים את כללי המשחק ומהם האביזרים הפוטנציאלים לפתרון החידה. וכמו בכל תחום, חשוב כי מנהלי המקום יהיו בעלי גישה מקצועית וישדרו עמידה בזמנים, יקפידו על תחזוקה גבוהה ויספקו שירות אדיב וזמין.